Missa inte
RF-SISU Småland
RF-SISU Smålands utbildningskatalog 2020
SMÅLANDSFOTBOLLEN
Att uppdatera föreningens uppgifter i FOGIS
Sista dag för serieanmälan:
1 april
Dam7an, Herr7an
RF-SISU Småland
RF-SISU Smålands utbildningskatalog 2020
SMÅLANDSFOTBOLLEN
Att uppdatera föreningens uppgifter i FOGIS
Sista dag för serieanmälan:
1 april
Dam7an, Herr7an
28 juni: Kalmar Beach Soccer Cup, Långviken, Kalmar
I minst tre år kommer SM i Beach Soccer att avgöras vid Långviken i Kalmar. Den här helgen inleds gruppspelet, då det avgörs vilka lag vi kommer att få se i Kalmar vid slutspelet den 18 juli. Kalmar är en av fyra gruppspelsplatser och här ser du kvalmatcher nu på söndag den 28 juni, kl. 8–16.
I lagen som spelar i Kalmar på söndag syns flera kända namn.
Det kommer också att ordnas många roliga kringaktiviteter. Halva basketplanen på Långvikens beachanläggning kommer att ha Open Floor, d.v.s. ett öppet dansgolv där alla som är sugna att dansa kan gå upp. Från kl. 12 finns det instruktörer på plats som lär ut steg från olika streetdance-stilar t.ex. hiphop, house, locking och breaking.
Andra halvan av planen kommer att vara öppen för streetbasketaktiviteter. Här finns representanter för Kalmar Saints Basket på plats och från kl. 13 varvas korta 3-mot-3-matcher med skottlekar och tävlingar.
– Nu jobbar vi med att få klart de sista detaljerna och allt går enligt planerna. Jag tror att det kommer att bli en väldigt rolig dag och hoppas att det kommer mycket folk och hänger runt planerna. Lagen rustar sig också för turneringen och börjar komma in med lite sköna profiler till sina lag, så nu hoppas vi på många bra matcher och snygga mål på söndag, säger Lucas Nilsson, som är Kalmars projektledare för SM i Beach Soccer.
Lagen som spelar i Kalmar Beach Soccer Cup 28 juni
Dam
Färjestadens GoIF
IFK Kalmar
Lenhovda
Herr
Glömminge IF
Kalmar AIK
Kalmar FF
Läckeby GOIF
Smedby BoIK
Tellus FF Lag 1
Vetlanda United IF KHC
Ängö BK
Gruppspel 2015
27–28 juni: Stockholm Beachsoccer Cup, Gärdet, Stockholm
28 juni: Kalmar Beach Soccer Cup, Långviken, Kalmar
4 juli: CoBÖDAbana Beach Soccer, Öland
4 juli: Rödeby
Ett damlag och ett herrlag från respektive gruppspelsplats kvalificerar sig för SM-slutspelet som hålls i Kalmar den 18 juli.
För mer information, kontakta:
Lucas Nilsson, tel: 070-508 91 03